Yaşlanmaya ve Kırışıklıklara İyi Gelen Meyve ve Sebze Suları

Yaşlanmayı durdurmak için herhangi bir iksir mevcut değil. Yaş ve zaman bildiğini yapıyor. Maddi durumu müsait olanlar genç kalmak için pahalı uygulamalar ve plastik ameliyatlar yapıyorlar. Fakat Allah, insanlara kendi sağlığını koruması için çok sayıda yararlı nimetler ihsan etmiş. Onların yardımı sayesinde çok kolay ve ucuz yolla yaşlanma sürecini yavaşlatmak mümkündür. Bugün sizlere yaşlanmayı geciktiren bazı besinlerden bahsedeceğiz.

İçeriği antioksidan, C ve başka vitaminlerle zengin olan meyve ve sebzeler yaşlılık sürecini engeller, onun olumsuz etkilerini azaltır ve cildinizin elastikiyetini korur. Diyetisyenlere göre, üzüm, karpuz, patlıcan ve domates suyu cildi doğal vitamin ve minerallerle besleyen en iyi kaynaklardır.

Patlıcan suyu

Patlıcan suyunun acılığını azaltmak için içine elma suyu ekleyin. Antioksidan bakımından zengin olan patlıcan cildin esnekliğini düzenler ve nem dengesini normal haline düşürür.

Domates suyu

Domates suyu özellikle likopen bakımından boldur. Likopen cilt kollajeninin kalitesinden ve esnekliğinden sorumludur. Fakat yaşlandıkça kollajenin üretim süreci zayıflar ve bu, ilk olarak deride kendini gösterir. Kollajen eksikliği cilt yaşlanmasının esas sebebidir. Cilt sıkılığını ve esnekliğini kaybeder, üst katı nazikleşir, kuruluk oluşur ve sonuçta ilk kırışıklıklar oluşmaya başlar. Domates suyu ise yaşla ilgili olarak ciltte oluşan sorunları ortadan kaldırır.

Karotenoid ve fitokimyasal pigment ise serbest radikallerin (bağışıklık sistemine saldıran ve yaşlanmayı hızlandıran, sağlıklı hücrelere zarar veren moleküller ve iyonlar serbest radikaller denir) mücadelesinde en güçlü araçlar sayılır.

Karpuz

Karpuz sadece su ve şekerden ibaret değil, aynı zamanda yüksek düzeyde vitamin, mineral ve antioksidan içeriyor. O vücudu nemlendirir, cilt kurumasını ve yaşlanma önler. İçerdiği A vitaminin kırışıklıklarla ve izlerle mücadele etmek için en iyi doğal araç olduğunu unutmayın.

Üzüm suyu

Üzümün kabuğu ve çekirdekleri yıllardır yaşlanmaya karşı güzellik ürünlerinde kullanılır. Bunun sebebi üzümün içindeki resveratroldur. Bu, yaşlanmanın belirtileri ile savaşan güçlü antioksidan türüdür. Hem Diyetologlar, hem de kozmetologlar hazır meyve suları almak yerine, onları evde hazırlamayı tavsiye ediyorlar.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir