Yağ bezeleri neden oluşur?

Vücudun bazı bölgelerinde meydana gelen yağ bezeleri herhangi bir hastalığa neden olmayan iyi huylu kistlerdir yağ bezesinin tıptaki adı ‘lipom’ dur. Yağ bezelerine genellikle müdahale edilmez ve kendiliğinden geçmesi beklenir. Ancak yağ bezesinde büyüme ve ağrı meydana gelmeye başlıyorsa mutlaka bir doktora yağ bezeleri neden oluşur gösterilmeli ve gerekli olan tedavi uygulanmalıdır.

Yağ Bezeleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yağ bezeleri her yaşta meydana gelebilir ama genellikle yetişkin insanlarda meydana gelen bir cilt problemidir ciltte yağ bezesi meydana gelmesi oldukça normaldir her 100 kişiden birinde yağ bezesi şikayetine rastlanabilir. Yağ bezeleri cilt altında biriken yağ hücrelerinin oluşturduğu yumuşak bir kisttir çoğunlukla bu kistler deri ile altında ki kas arasına yerleşirler. Yağ bezeleri çoğunlukla yumuşaktır yağ bezelerinde büyüme ve ağrı meydana gelmemesi için hiçbir şekilde ellenmemelidir. Ayrıca vücudunuzda meydana gelen yağ bezelerini hiçbir şekilde sıkmamalısınız aksi halde ciddi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Yağ bezeleri omuz, göğüs ve sırtta en çok meydana gelmektedir. Fakat yağ bezeleri vücudun diğer bütün kısımlarında da meydana gelebilir. Yağ bezeleri vücudun iç kısımlarında da meydana gelebilir bunlar gözle görülemeyeceğinden dolayı sinirlere baskı yapıldığında veya vücutta ki organların işleyişini etkilediği zaman fark edilebilir.

Yağ bezesinin nedenleri;

Vücutta meydana gelen yağ bezesinin birbirinden farklı nedenleri olabilir yağ bezeleri kilolu insanlarda vücutta ki yağ fazlalığından meydana gelebilir, yağ bezeleri genetik olarak da meydana gelmek ile beraber stres uyku düzensizliği ve vücut direncinin düşmesiyle de meydana gelebilir.

Yağ bezesi neden büyür;

Yağ bezeleri sinirlere baskı yaptığı zaman ağrı ve kızarıklık meydana gelmeye başlar yağ bezelerinde ki ağrı nadiren yaşanan bir sorundur yağ bezesinin zamanla küçülmesi beklenirken bazı insanlarda yağ bezelerinde büyüme meydana gelmektedir. Yağ bezelerindeki büyüme kişinin kilo almasıyla da etkili olabilir yağ bezesinde hızlı bir büyüme meydana geldiyse eğer mutlaka zaman kaybetmeden bir yağ bezeleri neden oluşur doktora görünmeniz gerekir.

Yağ bezesi nasıl alınır;

Bazı yağ bezeleri tedavi edilebilecek durumda olurken bazılarının da alınması gerekebilir yağ bezeleri genellikle zararsızdır fakat doktor lipomların zararsız ve iyi huylu olup olmadığını test etmek için yağ bezesinden parça alabilir. Yağ bezelerinin alınması için lokal anestezi uygulanır ve genellikle kişiyi rahatsız edecek kadar bir iz kalmaz yağ bezeleri estetik olmayan bir görünüme yol açtığı zamanlarda da basit bir operasyon ile alınabilir. Fakat yağ bezesi vücudunuzda herhangi bir probleme neden olmuyorsa alınmadan kendiliğinden geçmesini beklemeniz cildiniz için daha sağlıklı olabilir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir