Sgk Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Devletin yeni çocuk sahibi olan kişilere yönelik yapmış olduğu yeni destek projeleri ile maddi anlamda aileleri desteklemektedir.

15 Mayıs 2015 yılından sonra bebeği olan aileler birinci, ikinci ve üçüncü çocuk başına devletten ödeme alacaklardır. Aile kurumunun korunması ve dinamik nüfus aralığının kontrol edilmesine ilişkin devlet son yıllarda farklı sosyal projeler ile evlilikleri ve evliliklerde ailelerin en az 3 çocuk yapmalarını desteklemek ve bu destekler neticesinde farklı projelerle ailelere maddi anlamda yardım sağlamaktır.

2020 yılı için de yardım ve destekler devam etmektedir. Çocuk parası almak isteyen ailelerden istenen en temel kriter TC vatandaşı olmak ve bunun dışında bebeğin sağ dünyaya gelmiş olması ve bebeğin doğumundan sonra dilekçe ile başvuru yapmış olma şartı aranmaktadır. Bu şartları sağlayan kişiler destek alabilecektir.

2020 Çocuk Parası Yardımı

Çocuk parası ya da doğum parası olarak da bilinen bu parayı alabilmek için ailenin bebeğin dünyaya geldiği tarihten sonra dilekçe ile ilgili kuruma başvuruda bulunmuş olması gerekmektedir. Başvuruyu yapan aile ilk çocuğu dünyaya geldiyse 300 TL ikinci çocuk ise 400 ve eğer doğan bebek ailenin üçüncü çocuğu ise 600 TL yardım alabilecektir.

Bu hizmetten yararlanmak isteyen ailelerin 15 mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapmış olması gerekir. Bunun dışında bebeğin doğumundan kısa bir süre sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’n başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvurunun ardından en geç 2,5 ay içinde doğum yapan annenin PTT hesabına para yatırılacaktır.

PTT hesabına paranın yatırılıp yatırılmadığı konusunda ALO PTT 444 1 788 numaralı telefonu arayarak bu konuda detaylı bilgi alınabilecektir. Dolayısıyla aileler parasının PTT hesabına yatırılıp yatırılmadığı konusunda bilgi almak için bu numarayı arayarak TC kimlik numarası ile sorgulama yapabilmektedir. Aksi halde PTT gişeye giderek paranın hesaba gelip gelmediğini sormak zor bir işlem olacağından bu yol daha pratik olmaktadır. Ya da en garanti yol olarak başvurudan sonra 3 ay sonra PTT gişeye giderek parayı alabilirsiniz, çünkü bu süreçte para hesaba gelmiş olacaktır.

Çocuk parası pek çok aileyi sevindirin bir yardım projesidir. Pek çok aile bu yardım ile çocuğuna farklı yatırımlar yapmayı hedeflemektedir. Sizler de bu parayı almak ve bebeğinizin ilk hediyesini almak için biraz beklemeniz gerekiyor, zira ödemeler 1 ile 2,5 ay aralığında gerçekleşmektedir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir