Rüzgar Enerjisi Ülkemizde Ne Zaman Kullanılmaya Başlandı?

Rüzgar enerjisinin kaynağı ne olabilir diye düşünürsek, akıllara rüzgar başlı başına bir kaynaktır diye bir düşünce gelebilir ama rüzgarında asıl kaynağı güneştir.

Güneş enerjisi farklı güçlerde ışık ışınları yayar bu yayılan enerjilerin bir kısmı zararlıdır. Bunu çok kez duymuşuzdur. Ozon tabakası yırtıldı zararlı ışınlar ulaştı gibi benzer ifadelerle. Güneşten gelen bu ışınlar ozon tabakasında soğur ve bu tabakadan geçen ışınlar ise bulutlar tarafından soğutulur bir kısmı da yansıyarak yeryüzüne ulaşır. Yeryüzüne ulaşan bu bu ışık ışınları da soğrulmaya uğrar. Hepsini toparlayacak olursak yansıyan en son enerjide rüzgar enerjisine dönüşür ve bu dönüşüm gelen ışık ışınlarının %2 si kadardır.

Rüzgar enerjisinde herkesin bildiği bir şekilde rüzgar güllerinden elektrik enerjisine dönüşür. Ülkemizde Karadeniz, Marmara, Akdeniz de uzun kıyı şeritlerinde bol miktarda rüzgar bulunmaktadır. Bu bol miktardaki rüzgar ülkemizde rüzgarı popüler hale getirmiştir. Türkiye’de mevcut potansiyel olarak 80 000 MW civarında enerji mevcuttur biz ise o mevcut enerjinin sekizde biri kadarını kullanıyoruz.

Dünyada rüzgar enerjisinde Çin ilk sırada yer almaktadır ve onları ABD, Almanya izlemektedir. Ülkemizde rüzgar enerjisinin kararlı olmaması ve her bölgede her mevsimde farklı verimler alınması onu bu zamana kadar kullanılmamasını tetiklemiştir. Gelişen teknoloji ile birlikte uzun kullanım ömrüyle rüzgar enerjisi tesisleri gittikçe popüler olmaya başladı. Maliyet kazanç açısından incelediğimizde yatırımın miktarını karşılaması ve daha fazla kullanımda tüketiciyi oldukça kara geçirmesi tüketicilerin yüzünü güldürmüştür.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir