Para Biriktirmenin Püf Noktaları

Para biriktirmek sabır ve emek isteyen, zamana  yayılması gereken bir olgudur. Doğru tercihler, doğru zamanlamalar ve doğru yatırımlar paranızı bir yandan katlarken bir yandan da bütçenizi rahatlatır. Para biriktirmenin püf noktaları vardır. Bu noktaları doğru bir şekilde uyguladığınızda birikimleriniz daha fazla olacaktır. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak  karlı birikimler yapabilirsiniz:

Para biriktirmek için püf noktalar:

1 ) Doğru yatırımlar yapın: 

Öncelikle birikim konusunda kendinizi alıştırmanız gerekiyor. Bunun için ilk başlarda küçük küçük yatırımlar yapabilirsiniz. Aylık maaş aldığınız ilk gün hemen bir çeyrek veya gram altın alın. Altın yerine yabancı para birimlerinden değerli olanı tercih ederek de küçük küçük yatırım yapıp para biriktirmiş olursunuz.

2 ) Birikim yapmayı küçümsemeyin:

Maaşınızı veya gelirinizi göz önüne alarak  miktarına bakıp küçümsemeyin veya  aylık 300 lira nasıl biriktirebilirim diye düşünmeyin. Maaşınız az da olsa küçük küçük biriktirerek belirli bir süre sonunda hatırı sayılı bir birikim yapmış olursunuz. Para biriktirme düşüncesine realist bir şekilde yaklaşarak birikim yapabilir ve mutlu olabilirsiniz.

3 )  Tasarruf tedbirlerini doğru alın:

Evde tasarruf tedbirleri alırken realist bir yaklaşımla tedbirlere karar verin. Faturalardan tamamen kapatıp oturmak akıl karı değildir. Bu nedenle gerçekçi yaklaşımlar ile gerektiği kadar tasarruf edin. Bu şekilde birikim yapabilir ve bütçenizi rahatlatabilirsiniz.

4 ) Eğlencenizden kısmayın:

İnsan olduğumuz için sosyal olarak eğlenmek stres atmak hepimizin ihtiyacıdır. Bu nedenle eğlencelerinizden kısmak yerine eğlence türlerinizi değiştirerek maddi açıdan daha düşük maliyetli eğlence yöntemleri ile stres atabilirsiniz. Bu durum hem sizi az para harcayarak stres attığınız için rahatlatıp mutlu edecektir hem de  tasarruf ettiğiniz için ay sonunda birikim yapmış olacaksınız. Eğlencenizi tamamen kısmak sizi bir süre sonra psikolojik olarak zayıflatacaktır.

5 ) Üyeliklerinizi iptal ettirin:

Hepimiz spor salonlarına, dergilere, sanal oyun salonlarına, tv yayınlarına abone olarak  keyifli ve sağlıklı zaman geçiriyoruz. Ancak bu aboneliklerimiz çoğu zaman  kullanmadığımız ve boş yere para ödediğimiz abonelikler olduğundan bütçemize zarar olarak yansıyor. Bu durumu lehimize çevirmek için kullanmadığımız, gitmediğimiz aboneliklerimizi iptal ettirerek sadece ihtiyacımız olanları  kullanmalı ve gereksiz ödemelerden kurtulmalıyız. Bu yöntem ile ay sonunda gelir gider tablosuna baktığınızda gereksiz harcama kalemlerinden kurtulduğunu ve birikim yaptığınızı göreceksiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir