Maydanoz Kürü İle Zayıflama Yöntemleri

Mutfaklarımızda en çok kullandığımız, hiç eksik etmediğimiz maydanoz insan vücuduna en faydalı ve sağlıklı bitkilerdendir. Bu bitki yağların içindeki zararlı asitleri yavaşlatma özelliği sayesinde vücudu zararlı atıklardan temizler. Hastalıklara karşı savunma sistemimizin güçlenmesine fayda sağlar. Kırışıklıkları giderir, fazla kiloları atmaya yardımcı olur. Son zamanların en çok uygulanan zayıflama yöntemleri arasında yer alan maydanoz kürü ile kilo verdirme ve vücuttaki sıvı birikimini atıcı özelliği dışında sivilce problemi olanlarda da olumlu sonuçlar vermektedir. Aynı zamanda bu kür karaciğerlerimizin yağlanmasını engelleyerek eğer yağlanma mevcutsa bunun giderilmesine yardımcı olur. Bu bitkisel zayıflama kürü ile diyet yaparak fazla kilolardan kurtulmak mümkündür.

Maydanoz kürü nasıl yapılır

Bu kürü hazırlarken dikkat edilmesi en önemli husus seçtiğimiz maydanozun taze olmasıdır. Maydanoz sapları kahverengine dönüşmüş ise bu kısmı keserek ayırıyor ve taze kısmını kullanıyoruz. Daha sonra 20 ye yakın maydanoz sapı blender den geçirilip süzülür. Suyu bol bir adet limon da sıkılarak maydanoz suyu ile iyice karıştırılır. Bir bardak su da bu karışıma ilave edilerek bir dakika ya yakın bir süre kadar blender de karıştırılır ve limonata kıvamında yemyeşil renkte bir bitkisel şifa çayı hazırlanmış olur.

Bu kür aynı zamanda sivilce tedavisi ve iltihaplı sivilce akne şikayetleri olanlar için de faydalıdır. Maydanoz suyunun cilde faydaları ve cilt gençleştirici sivilceleri kurutucu etkisi de bulunmaktadır. Maydanozun özellikle böbrek taşı ve böbreklerdeki kumları arındırıcı, düşürmeye katkısı da önemli ölçüde büyüktür. İçinde bulunan C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

Maydanoz kürü zararları yan etkileri

Özellikle mide problemi yaşayan kişilerin maydanoz kürü yapmamaları tavsiye edilir. Maydanoz kürü midenin asit dengesine zarar verebilir ve ödem giderici olduğu için vücuttan su kaybına sebebiyet verebilmektedir. perhiz yapan kişiler bu nedenle maydanoz kürünün ilk günlerinde 1ve ya 2 kilo verdiklerini zannederler fakat maydanoz kürü ilk kilo verdirici etkisini hemen hemen yedi gün sonrasın da ortaya çıkarabilmektedir. Düşük tansiyon rahatsızlığı olan kişilerin bu kürü uygulamamaları tavsiye edilmektedir. Çünkü maydanoz suyunun tansiyonu düşürücü etkisi olması rahatsızlığınızı tetikleyebilir.

Maydanoz kürünün aç karnına içilmesi daha faydalıdır, lakin aç karna içemiyorsanız yemek yemeden iki saat önce tüketilebilir. Bu kürü uygularken 3 gün ara vermelisiniz. Üçer gün arayla uygulayacağınız maydanoz kürünü yılda 2 defa yapmanız zayıflamanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda genellikle bahar aylarında kişileri olumsuz etkileyen bahar yorgunluklarına karşıda etkisi büyük bir önleyicidir, bu yüzden bu aylarda kullanımı önerilir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir