Sağlık Gündemi

Masaj Yağı Tarifi ve Gerekli Malzemeler

Cildinizin rahatlaması ve beslenmesi için masaj yağınızı evde kendiniz doğal bir şekilde hazırlayabilirsiniz masaj yağına para vermenize gerek yoktur çünkü evde doğal olarak hazırlanan masaj yağı cilt için daha faydalıdır. Masaj vücutta ki yorgunluğun atılmasını ve kişinin rahatlayarak daha dinç olmasını sağlar masaj yağı tarifi masaj yapılırken masaj yağından faydalanmak vücudun daha etkili bir şekilde rahatlamasını kasların gevşeyerek yumuşamasını sağlar.

Doğal masaj yağlarını evde kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Özellikle kuru cilt yapısına sahip olan kişiler masaj yağları ile ciltlerinin nemli bir yapıda olmasını sağlayarak ciltlerinde ki pul pul dökülmelerin oluşmasını önleyebilirler. Masaj yağı cildin her zaman nemli ve sağlıklı bir yapıda olmasını sağlar fakat hazır olarak alınan masaj yağlarından evde hazırlanan doğal masaj yağları cilt sağlığı için daha faydalıdır. Unutmayın ki cildinizin sağlığı çok önemlidir bu nedenle cildinize her zaman doğal karışımlar uygulamaya özen gösterin.

Lavanta kokulu masaj yağı malzemeler:

  • 1 yemek kaşığı lavanta yağı
  • 1 yemek kaşığı soya yağı
  • 1 yemek kaşığı fındık yağı

Hazırlanışı: Listede yer alan tüm yağları cam bir kase içerisine ekleyerek hepsini iyice karıştırın cildinizin güzelleşmesi ve beslenmesi için hazırlanan masaj yağını cildinize masaj yapılarak sürüldükten sonra 30 dakika kadar bekletin. Sürenin sonunda cildinizi masaj yağı tarifi duşa girerek temizleyebilirsiniz bitkisel karışım cildinizin beslenmesini ve yumuşamasını sağlayacaktır.

Papatya ile masaj yağı yapımı malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı papatya yağı
  • 2 yemek kaşığı portakal yağı

Hazırlanışı: Malzemelerin ikisini de bir kap içerisine ekleyerek karıştırın eğer masaj yapılan bölge için yeterli değil ise eşit miktarda malzemeleri arttırabilirsiniz hazırlanan masaj yağını cildinize masaj yapılarak sürüldükten sonra 30 dakika kadar bekletin. Gerekli süre kadar cildinizde beklettikten sonra duşa girerek cildinizi temizleyebilirsiniz. Masaj yağı cildinizin doğal bir şekilde nemlenmesini ve canlı bir yapıda olarak parlamasını sağlayacaktır.

Doğal masaj yağı yapımı için malzemeler:

  • Yarım çay kaşığı kekik
  • 2 çay kaşığı biberiye
  • 2 çay kaşığı adaçayı
  • Yarım kilo zeytinyağı

Hazırlanışı: Yukarıda ki tüm malzemeleri belirtilen ölçülerde sırası ile bir kap içerisine ekleyerek iyice karıştırın daha sonra hazırlamış olduğunuz karışımı küçük bir cam şişe içerisine ekleyin doğal olarak elde edilen masaj yağı için karışımı 10 gün boyunca karanlık bir odada bekletin. Gerekli gün kadar beklettikten sonra karışımı masaj yağı olarak kullanabilirsiniz eğer karışımın miktarı az ise eşit miktarlarda arttırabilirsiniz masaj yağını buzdolabında 6 ay kadar saklayabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı