Koltuk Temizleme Yöntemleri

Koltuk temizleme yöntemlerinin başında koltuk yıkama işlemi gelmektedir. Bu işlem hassas bir yöntemdir ve işi bilen kişiler tarafından yapılırsa, iyi sonuçlar alınır. Evde ev hanımları da koltuk yıkama işlemini yapabilirler.

Koltuklarımız gün içinde gelen misafirler tarafından kullanıldıkça, köpek, kedi vb. evcil hayvanlar tarafından kirletilebilir. Bu durumda yeni bir koltuk almak, pahalıya mal olacağı için, günümüzde koltuk yıkama işlemi tercih edilen bir işlem haline gelmiştir. Bu işlem halı ve koltuk yıkama firmaları tarafından özel makineleri ile veya evde ev hanımları tarafından halı yıkama makineleri kullanılarak yapılır. Koltuklarınızı yıkamadan önce, üzerinde bulunan tozları bir elektrik süpürgesi ile temizlemelisiniz. Bu işlem koltuk yıkama esnasında, koltuklarda farklı bir rengin oluşmasını engelleyecektir.

KOLTUK SİLME

Koltuk silme işlemi, koltuk temizleme yöntemlerinin en eskisi olarak bilinir. Geçmişten bugüne ev hanımları, belli aralıklarla koltuklarını temizlemek için, silme işlemini uygular. Özellikle anlık kirlenmelerde (içecek dökülmesi, yiyecek vb. besinlerin lekeleri) koltuk silme işlemi en çok kullanılan yöntemdir.

Koltuk silme işlemini gerçekleştirmek için, bir miktar su içerisine gerekli ölçüde mobilya için kullanılan temizlik malzemelerinden koymak yeterlidir. Bu suyu, pamuk bırakmayan ve suyu iyi emen bir bez kullanarak, bezi ıslattıktan sonra dairesel ve güçlü hareketler çizerek koltuklarınızı temizleyebilirsiniz. Koltukları silerken etkili silme yöntemlerinden biri de, yukarı aşağı denilen, koltuk kollarında ise iyi bir sonuç veren yöntemdir.

AMONYAK İLE KOLTUK TEMİZLEME

Koltuklarda oluşan lekeleri çıkarmanın en etkili yolu, amonyaklı su ile silmektir. Bu yöntemi uygulamak için, yarım kova ılık su ve yarım şişe amonyağa ihtiyacınız olacaktır. İki malzemeyi iyice karıştırdıktan sonra, koltuk temizleme işlemine geçebilirsiniz.

Amonyaklı su ile koltuk temizlerken şuna dikkat etmelisiniz. Amonyağın renk ağartıcı özelliği vardır ve her kumaşta kullanmak doğru değildir. Özellikle açık renkli koltuklarınızı temizlemek için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

ARAP SABUNU İLE KOLTUK TEMİZLEME

Kumaş koltuk temizliğinde, arap sabunu etkili bir yöntemdir. Elinizi yakmayacak yarım kova suyun içine, bir miktar arap sabunu ilave edin ve karıştırın. Bu karışım ile koltuklarınızı sildikten sonra, soğuk su ve çamaşır yumuşatıcı kullanarak, koltuklarınızı bir kez daha silin ve koltuklarınızı kurumaya bırakın. Elektrik süpürgenizde suyu çekme özelliği varsa, koltukların daha çabuk kuruması için üzerindeki suyu emdirebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir