Dünya Ne Zaman ve Nasıl Oluştu?

Dünya Ne Zaman ve Nasıl Oluştu sorusunun kesin bir cevabı olmamakla beraber, Dünyanın 4-5 milyar yıl önce evrende yaşanılan bir patlama sonucu meydana geldiği ve yaşamın olduğu tek gezegen olarak kabul görüldüğü bilinmektedir. Araştırmalar ne kadar zaman alsa da, insanoğlunun her ihtiyacını karşılayarak hayatını sürebileceği bir gezegen daha keşfedilememiştir.

Dünya var olduğu günden bu güne birçok değişim göstererek günümüze geldiği söylenmektedir. 4 evreden oluştuğu düşünülen Dünya bu evreler de bir çok farklı canlı türüne ev sahipliği yapmıştır. Düşünsenize dinazorlar dan bile bahsederken sanki daha dün nesli tükenmiş gibi gelir bize, ama bu yok olma durumu bile yaklaşık 70 milyon yıl önce gerçekleşmiştir.

Dört ana evreden oluşan Dünyamızın, 1. zaman dilimin 4 milyar yıl kadar sürdüğü, 2 – 3 ve 4 zaman dilimin ise son 700 milyon yıl içinde geçildiği söylenmektedir. Bu evrelerden özellikle 1. evrede gerçekleşen zaman içinde şuan var olmayan tek hücreli bir çok canlı türünün yaşadığı bilinmektedir. Bu zamanların içinde olan en önemli evre, 4. yani içinde bulunduğumuz zaman evresidir. İnsan neslinin var olması, buzulların eriyerek yaşanılabilecek iklim şartlarının meydana gelmesi 4. zaman diliminde gerçekleşmiştir. Memeli hayvanlar da insanlar gibi bu zaman da var olmuşlardır.

Bilim adamları halen günümüzde Dünya benzeri yaşam imkanı sağlayan gezegen arayışlarını sürdürse de, içinde bulunduğumuz kadar muhteşem bir gezegen keşfi yapılamamıştır. Su, Oksijen, yer çekimi ve İnsan yaşamı için gereken her şey Dünyamız da mevcuttur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir