Dinazorlar Ne Zaman Yaşadı? Ne Zaman Yok Oldu?

Günümüzde en yakın örneğinin kertenkele olduğu Dinazorlar, son zamanlarda bilim kurgu filmlerinde fazlasıyla yer almaktadır.

Dinazor türünün milyon yıllar önce yok olması, insanoğlunun bu hayvanlara olan merakını ve ilgisini arttırmaktadır. Ancak bir çok bilim insanının yaptığı araştırmalar dinazor neslinin tükenmesi anlamında kesin bir bilgiye yer vermemektedir.

Tahmini olarak 65-70 milyon yıl önce yaşadıkları bilinen dinazor türevinin neden ve nasıl neslinin tükendiği bilinmemektedir. İnsan yaşamının olmadığı zamanlara denk gelen bu yaşantı hayatının süreci hakkında, bulunan kalıntılar ile bir yapılan araştırma ve varsayımlar ile mantık yürütülmektedir.

Dinazor neslinin Dünyaya çarpan bir göktaşı nedeniylemi yoksa o zamanlarda yaşayan böceklerin mi sebep olduğu kesinlik kazanmamıştır. Yapılan araştırmalarda göktaşı çarpması sonucu Dinazor neslinin tükenmiş olabileceği en büyük bulgu olsa da, fosiller üzerinde yapılan çalışma bu iddiayı çürütmektedir. Diğer bir varsayım olan böcek, sinek gibi hastalık taşıyan canlıların, korumasız olan doğa hayatında yaşayan canlılar üzerinde etkisinin büyük olduğunu ve bu canlıların Dinazor gibi bir çok hayvan ırkına vebalı mikroplar taşıyarak sonunu getirdiği tahmin edilmektedir.

Dinazor ve kaybolmuş bir çok hayvan ırkı için bir çok söylem ve araştırmalar yapılsa da, kesinlik kazanmayacak bir sonuç ile sonuçlanacağı ortadadır. Sadece Dünya üzerinde bulunan kalıntılar üzerinden yapılan bu varsayımlar sadece bir varsayımdan öteye geçemeyecektir. Hiç bir zaman göremeyeceğimiz bu canlı türleri, sadece sinema Dünyasında gösterildiği gibi zihnimizde kalacaktır.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir