Ders Ezberleme Teknikleri

Öğrenciler, eğitim hayatları boyunca, aldıkları derslerden sınavlara tabi tutulur. Bu sınavlar eğitim dönemlerinde alacakları dereceleri belirleyecektir. Bu nedenle sınavlar, öğrenciler tarafından önemsenmesi gereken bir konudur.

Sınavlarda iyi dereceler ve notlar alabilmek için, doğru ders ezberleme tekniklerini kullanmaları gerekir. Ezberlemek kelimesi kötü bir şöhrete sahiptir. Her insan veya öğrenci ezberleme konusunda, başarılı olamayabilir. Ancak doğru ders ezberleme teknikleri ile ders işlendiğinde, ezberlemek o kadar da zor bir olay olmaktan çıkacaktır.

Öğrenciler Hangi Ders Ezberleme Tekniklerini Kullanmalıdır?

Bilgi Kartları İle Ezberleme Tekniği

Bu yöntem oldukça eskiye dayanır. Öğrenciler bu yöntemi özellikle, kelime ve formül ezberlemek istediklerinde kullanabilirler. Öğrenci ezberlemesi gereken kelimeleri ya da formülleri, ufak kağıtlara not almalıdır. Bu kağıtları gün içerisinde tekrar ederek okumalı ve günün sonunda bir yakını yardımı ile değerlendirme yapmalıdır. Bilgi kartları ile gün içinde istediğiniz zaman tekrar yapabilirsiniz. Bu tekrarlar sonucunda, ezberlemeniz gerekenler hafızanızda yer edinecektir.

Şifreleme İle Ezberleme Tekniği

Ezberlenmesi gereken konuların, kelimelerin kafiyeli bir şekilde cümle içinde kullanılması, baş harfleri birleştirilerek birbirine bağlı bir kelime oluşturulması gibi şifreleme ile yapılan yöntemdir. Bu yöntem ezberlemekten ziyade, ezberlediklerinizi unuttuğunuz zamanlarda hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Bu şekilde hatırlanan veya ezbere alınan bilgileri, yıllar sonrada hatırlamak mümkündür.

Okuma Koşulları İle Ezberleme Tekniği

Ezber söz konusu olduğunda, her zaman karşınıza çıkacak yöntemlerin başında koşullara göre çalışarak başarmak gelir. Daha açık bir şekilde anlatmak gerekirse, ezberlemeniz gereken bilgiler, dersler olduğunda, bunu en sağlıklı yapabileceğiniz ortamda olmalısınız. Sessiz, iyi havalandırılmış, televizyon, bilgisayar gibi teknolojik aletlerin kapalı olduğu, duvarlarda ilginizi dağıtacak afiş, poster vb. objelerin olmadığı ortamlar seçilmelidir. Bu tür ortamlarda ders çalışırken, kesinlikle yanınıza kardeş, kuzen vb. başka insanları kabul etmemeye gayret gösterin. İlginizi dağıtacak bütün etkenlerden uzaklaşarak, alçak sesle ya da sessiz okuma yöntemiyle derslerinizi çalışın. Bunu yaptığınızda, istediğiniz bilgileri daha kolay anlayıp ezberlediğinizi fark edeceksiniz.

Tekrar İle Ezberleme Tekniği

Ezberlemeniz gereken konuyu, bir kez okumak yerine, zaman oldukça tekrar etmeye yönelik bir yöntemdir. Şifrelediğiniz bilgileri, hazırladığınız bilgi kartlarını, çıkardığınız özetleri ve aldığınız notları, belli aralıklarla tekrar ettiğinizde, bilgilerin hafızanıza yerleştiğini ve ezberlemeye başladığınızı görebilirsiniz. Ezberlemenin kolay olması için en doğru saatler, zihnin henüz boş olduğu sabah saatleridir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir