Cilt Kırışıklıkları Gideren Doğal Yağlar

İnsan yaşlandıkça özellikle yüz bölgesinde yer alan cildin elastikiyet özelliğini kaybetmeye başlaması dolayısıyla kırışıklıklar oluşmaya başlar.

İnsan duygularını belirlemek için aktif bir şekilde yüz mimiklerini kullanır. İfadeler yüz bölgesinde yer alan cildin katlanmasına ve bu katlanabilir yerlerin de zamanla kalıcı çizgiler (kırışıklıklar) oluşumuna neden olur.

Sağlıklı beslenen insanlarda cilt vitaminleri yetkin düzeyde aldığında kırışıklıklar birçok diğer insanlara göre daha geç yaşlarda meydana gelir. Eğer zamanında dengeli beslenmeme nedeniyle cilt kırışıkları ile daha erken ve genç yaşlarda mücadele etmek zorunda kalmışsanız, doğal yağlardan faydalanarak bu kötü görüntüyü en kısa zaman içerisinde yok edebilirsiniz. Hangi yağı kullanırsanız da, yaşınıza paralel olarak oluşan kırışıklıkların önüne geçemezsiniz, fakat oluşan “çizgilerin” derin hal almasına engel oluşturabilirsiniz.

Kırışıklıkları gideren doğal yağlar

Cildin en önemli güç kaynağı sudur. Cilt probleminiz varsa özellikle sudan kullanmaya dikkat edin. Ayrıca kırışıklıkları gidermek için doğal yağlardan kullanmak istemiyorsanız içerisinde bol miktarda A, C ve E vitaminlerini barındıran gıdaları kabul etmeniz önerilir. Beslenme sorunları gidermek uzun sürdüğüne göre gelin hangi doğal yağları kullanarak yapabileceğimizi görelim.

Havuç tohumu yağı: Havuç tohumundan elde edilen yağ cildi özellikle güneşin zararlı ışınlarından korur. Ayrıca havuç yağının cildi sıkılaştırma gibi özelliği de vardır. Havuç tohumu yağı hücrelerin oksijen bakımından zenginleştirme sağlar ve dolayısıyla da cilt kendini daha kısa süre içerisinde yeniler. Yenilenen deride önceden oluşmuş kırışıklıklar ve çizgiler ortadan kalkar. Uzun zamandan beri havuç tohumu yağını kullananlar daha genç göründüklerini dile getiriyorlar.

Hint yağı: Bu yağ eskiden cilt kırışıklıkları için kullanılan yağlardan biridir. Eski Mısır kadınları cildi nemlendirmek ve cilde canlılık kazandırmak için Hint yağını kullandıkları söylenir. Birçok kişi saçlarının aşırı kuru olduğu için bu yağı saç bakım ürünü olarak da kullanırlar.

Hindistan cevizi yağı: Kullanılan yağlar içerisinde kırışıklıkları giderme ve yo etme konusunda en etkili olan yağ Hindistan cevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağı E vitamini açısından çok zengin olduğu için oluşan derin kırışıklıklar kısa sürede incelmesini ve cildin nemlenmesini sağlar. Aşırı derecede nemlendirici özelliği olmasına rağmen cildi iyi derecede çekiş özelliğine de sahiptir.

Zeytinyağı: Cilt bakımı yağlarına aşırı para vermek istemeyenler bu yağı tercih ediyorlar. Yaşlanmanın önüne geçmek özelliği olan bu yağın içerisinde yeteri kadar A ve E vitaminleri vardır. Fiyatı diğer yağlara oranla çok düşük olduğu için birçok kişi bunların etkisi yeterli olmayacağını düşünse de belirtmek gerekir ki, alacağınız birçok yağa oranla doğal olması nedeniyle zeytinyağı daha etkili ve faydalıdır. Çünkü cildin daha iyi beslenmesine ve cildin daha genç bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır.

Doğal yağlar cilde nasıl uygulanır?

Cildi nemlendirme ve çekiş özelliği olan bu yağları kullanmadan önce ilk olarak, cilt tozdan ve kirden güzelce temizlenmelidir. Cildi temizledikten sonra doğal yağı pamuğa damlatın ve aşırı baskı uygulamadan cilde masaj yapın. Aşırı derecede cilde baskı durumunda bu derinin soyulmasına ve yara oluşmasına neden olabilir. Yağ vurma işlemi bittikten sonra yaklaşık 10 dakika kadar bekleyin ve ardından cildinizi yağdan arındırmak için ılık su ile yıkayın

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir